Učna pomoč in usmerjanje

Kaj storiti, če opazite, da ima vaš otrok težave v šoli?

Starši, ki opazite težave pri otroku na vzgojnem, čustvenem, izobraževalnem ali drugem področju, se najprej posvetujte z razrednikom. Razrednik bo v sodelovanju s šolsko svetovalno službo poiskal najustreznejše oblike nadaljnje pomoči.

Kaj pomeni, če se za otroka izdela Izvirni delovni načrt pomoči?

Razrednik skupaj s starši in šolsko svetovalno službo pripravi za otroka Izvirni delovni načrt pomoči. V tem načrtu so zapisane oblike dela in prilagoditve, ki so otroku v pomoč pri usvajanju znanj in preverjanju znanja. Otrok je vključen v dopolnilni pouk.

Kaj pomeni, če ima otrok Odločbo o usmeritvi?

V Odločbi o usmeritvi se za otroka napiše individualiziran program, kjer so zapisane potrebne prilagoditve in načrt dela. Nudena mu je dodatna strokovna pomoč s strani predmetnih ali razrednih učiteljev, in/ali specialnih, socialnih pedagogov, pedagogov, logopedov ali psihologov. Ti pomagajo otroku pri premagovanju primanjkljajev, ovir oz. motenj.

Kako poteka postopek usmerjanja in koliko časa traja?

Postopek usmerjanja poteka na Zavodu RS za šolstvo (ZRSŠ) v Oddelku za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami. Postopek usmerjanja se začne, ko ZRSŠ prejme Zahtevo za uvedbo postopka usmerjanja s prilogami (vloga).  Vlogo razporeja vodja postopka usmerjanja, ki jo posreduje pristojnemu svetovalcu. Ta od prejema vloge dalje vodi postopek usmerjanja za posameznega otroka oz. mladostnika.

Svetovalec zaprosi pristojno komisijo za usmerjanje za strokovno mnenje. Komisijo sestavljajo predsednik in člani (psiholog, specialni in rehabilitacijski pedagog, zdravnik, lahko pa tudi socialni pedagog, logoped, …), ki so odgovorni za pripravo strokovnega mnenja. Na podlagi strokovnega mnenja svetovalec Zavoda RS za šolstvo v vzgojno-izobraževalni instituciji preveri izpolnjevanje pogojev in izda odločbo o usmeritvi

Otroci s posebnimi potrebami v postopku usmerjanja pridobijo dva dokumenta: strokovno mnenje in odločbo o usmeritvi.

 

Kje dobim potrebne obrazce in kaj mora vsebovati vloga?

Vsi predpisani obrazci so objavljeni na spletni strani ZRSŠ pod rubriko »Zakonske podlage (https://www.zrss.si/usmerjanje-otrok-posebne-potrebe/obrazci-za-usmerjanje-otrok-s-posebnimi-potrebami/).«

 Pri izpolnjevanju obrazcev si lahko pomagate z navodili, ki so dostopna na povezavi: https://www.zrss.si/nekategorizirano/navodila-za-izpolnjevanje-obrazcev-za-usmerjanje-otrok-s-posebnimi-potrebami/

 

 

KORISTNE POVEZAVE najdete na naslednjih straneh:

DRUŠTVO BRAVO: http://www.drustvo-bravo.si/

SVETOVALNI CENTER MARIBOR: http://www.svet-center-mb.si/

ZVEZA PRIJATELJEV MLADINE: http://www.zveza-zpm-mb.si/

CENTER ZA SLUH IN GOVOR MARIBOR:  http://www2.arnes.si/~mbusgm1s/

CENTER ZA AVTIZEM: http://www.avtizem.org/novice_podrobno.asp?str=24&id=351

(Visited 1.740 times, 1 visits today)
Dostopnost