Raziskovalna dejavnost 2019/2020

Naslov naloge: Čolnarne na Limbuškem nabrežju v ogledalu časa

Raziskovalno področje: Zgodovina

Avtorji: Anja Gostenčnik, Maša Peček, Žiga Tolevski

Mentor: Rado Šumer

Mladi za napredek Maribora: srebrno priznanje

Državno srečanje mladih raziskovalcev: zlato priznanje

Ob vzponu mariborskega gospodarstva, v 60. letih prejšnjega stoletja, so sindikati večjih mariborskih tovarn za potrebe svojih zaposlenih ob Dravi zgradili objekte, imenovane čolnarne. Te naj bi služile predvsem sprostitvi in druženju njihovih delavcev, za sestanke, poslovne partnerje in proslave. Čolnarne so zgradili na obeh bregovih Drave, mi pa smo raziskali čolnarne na Limbuškem nabrežju, kjer so jih postavile: TNZ, Elektrokovina, Predilnica in tkalnica Tabor, in Brodarsko društvo iz TVT. Delavcem je Drava takrat pomenila nadomestilo za morje. Teh tovarn ni več, usoda čolnarn pa nadvse zanimiva. Največ časa smo posvetili čolnarni Elektrokovine, ki jo je doletela burna usoda, pa tudi ostalim ter s tem tudi utripu dogajanja na Limbuškem nabrežju, cilju naše raziskovalne naloge. Vire smo poiskati v arhivu, časopisih, spletu in pri ljudeh, udeležencih tega dogajanja. Odkrili smo zanimiva dejstva in zgodbe, ki nam pričajo o času, ki je bil bistveno drugačen od sedanjosti, pa čeprav je obdobje raziskovanja le okoli 60 let.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost